5 najczęstszych objawów alergii

Katar, kaszel, łzawienie oczu, wysypka skórna czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego – to zestaw  pięciu najczęściej wymienianych przez alergików objawów alergii. Coraz częściej w krajach rozwiniętych notuje się przypadki zachorowania na to schorzenie, które powodowane jest oddziaływaniem alergenów na układ immunologiczny osób chorych.

Objaw 1- katar

Występowanie kataru, nazywanego często katarem siennym, jest jednym z najczęstszych objawów alergii. Może on dotyczyć różnego rodzaju schorzeń związanych z upośledzeniem funkcjonowania układu odpornościowego człowieka. Występowanie kataru jako jednego z typowych objawów alergii zgłaszają pacjenci cierpiący na alergiczny nieżyt nosa. Choroba polega na zapaleniu błony śluzowej nosa, w reakcji na alergeny. Z nosa wycieka wodnista wydzielina. Jeśli katar jest przewlekły, wydzielina staje się gęstsza i zatyka przewody nosowe, przez co chory odczuwa duży dyskomfort. Towarzyszą temu problemy z rozpoznawaniem zapachów, odruch kaszlowy i łzawienie oczu. Katar alergiczny występuje okresowo lub stale.

 

Objaw 2 – kaszel

Obok kataru, kaszel jest jednym z najbardziej charakterystycznych dla alergików objawów schorzenia. Pojawia się on m.in. w przypadku astmy oskrzelowej, a towarzyszyć mu mogą duszności i świszczący oddech. Kaszel wywołują alergeny wziewne, m.in. pyłki roślin czy zarodki pleśni i grzybów.

 

Objaw 3 – łzawienie oczu

Alergicy narzekają także na alergiczne choroby oczu, objawiające się łzawieniem. Może dojść u nich do zapalenia spojówek, przez co oczy są zaczerwienione, spuchnięte i silnie łzawią. Charakterystyczne jest swędzenie oczu, kłucie, pieczenie i uczucie piasku pod powiekami.

 

Objaw 4 – wysypka

Alergie skórne mogą objawiać się na szereg różnych sposobów, określanych pod wspólnym mianem jako wysypka. Może ona być swędząca, powodować pieczenie i wysuszanie skóry. Pojawia się w różnych miejscach na ciele po kontakcie z alergenem. Jest charakterystyczna m.in. dla pokrzywki atopowej lub atopowego zapalenia skóry.

 

Objaw 5 – dolegliwości pokarmowe

Nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunka to objawy alergii pokarmowej. Chory może skarżyć się na wszystkie te symptomy jednocześnie, albo tylko niektóre z nich. Są spowodowane podrażnieniem układu pokarmowego alergika poprzez substancję uczulającą, która mogła występować w spożywanym przez pacjenta posiłku w naprawdę śladowych ilościach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *