Alergia na nikiel

Warto wiedzieć, że często uczuleni jesteśmy nie tylko na pyłki roślin, czy sierść zwierząt, czy też dokuczają nam alergeny pokarmowe, ale też np. na metale, takie, jak chrom, czy nikiel.

Częściej, alergia na nikiel objawia się u kobiet, aniżeli u mężczyzn, co może być tłumaczone przede wszystkim tym, że płeć piękna chętniej i częściej nosi różnego rodzaju metalowe ozdoby, które mogą zawierać, nawet śladowe ilości tego metalu. Nikiel to metal, który często występuje w biżuterii – kolczykach, naszyjnikach, bransoletkach, ale też w części ubrań i galanterii – może go zawierać sprzączka od paska do spodni, guzik przy spodniach jeansowych. Kontakt  z niklem możemy mieć też poprzez dotykanie klapki od drzwi, czy używając sztućców.

Objawami alergii na nikiel jest zaczerwienienie i wypryski w miejscu na ciele, z którym mieliśmy styczność z metalem. To jednak nie wszystko – wcale nie musimy nosić biżuterii czy mieć bezpośredniego kontaktu z metalem, aby objawy wystąpiły. Często metal występuje w wodzie, czy nawet warzywach, zwłaszcza tych, które rosną blisko zakładów przemysłowych i fabryk.

Jak unikać alergii? Trzeba byłoby unikać kontaktu z niklem, co w niektórych przypadkach nie jest możliwe. Utrudnione zadanie mają przede wszystkim jubilerzy czy też lekarze. Przy minimalizowaniu ryzyka zetknięcia organizmu z niklem, mogą pomóc diety, w których analizuje się prawdopodobieństwo występowania niklu w potrawach, przede wszystkim w wodzie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *