Alergia na pyłki – jak sobie radzić?

Okres pylenia traw powoli się rozpoczyna, co z pewnością spędza sen z powiek wielu szczególnie wrażliwym na te alergeny. Czy są jakieś sposoby, aby poradzić sobie z nieustannym katarem, łzawieniem oczu i trudnością z oddychaniem?Niestety alergikom trudno będzie zmienić miejsce zamieszkania na takie, gdzie stężenie pyłków jest mniejsze. Trzeba więc nauczyć się żyć i przystosować do panujących warunków. Natura jest pod tym względem dość przewidywalna – rośliny pylą najbardziej rano, więc o ile to możliwe, warto zaplanować wszelkie wyjścia z domu na godziny popołudniowe – wtedy objawy alergii będą mniejsze.

Zmniejszenie kontaktu z pylącymi roślinami również ma znaczenie – alergicy powinny więc raczej odpuścić wypady nad wodę, czy tereny mocno pokryte roślinnością – łąki, lasy. A jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, warto mieć ze sobą leki, które zmniejszą objawy – katar, łzawienie oczu.

W okresie pylenia traw, niemniej istotne jest unikanie również innych alergenów – sierści zwierząt czy roztoczy. Regularne sprzątanie mieszkania, ścieranie kurzy, wietrzenie czy zmiana pościeli w znacznym stopniu przyczynią się do lepszego samopoczucia.

Na koniec warto po prostu obserwować siebie i reakcję organizmu na alergeny. Jeśli pojawią się niepokojące, nasilone objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Dobrym pomysłem jest też zdecydowanie się na odczulanie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *