Reakcja uczuleniowa u alergika może pojawić się w kontakcie z sierścią zwierzęta – np. psa czy kota. Czy alergik nie może mieć więc swojego pupila w domu?
Alergia na zwierzęta
Osoby chorujące na alergię miewają silne, nieprawidłowe reakcje ze strony układu odpornościowego na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, które u innych ludzi pozostają całkowicie nieszkodliwe. Czynniki te to alergeny, a jednym z najsilniejszych z nich są wydzieliny, wydaliny czy sierść zwierząt. Alergeny mogą być zawarte w:
- moczu,
- sierści,
- ślinie,
- piórach,
- naskórku.
Najsilniejszym i najbardziej rozpowszechnionym jest alergen koci, który utrzymuje się w mieszkaniu przez długi czas, nawet po usunięciu zwierzęcia z mieszkania. Alergeny zwierzęce nie tylko potrafią być poważnym utrapieniem dla domowników, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia osób na nie uczulonych.
Odczulanie konieczne
Alergik mający alergię na zwierzęta może przejść odczulanie w gabinecie alergologicznym, co polega na podawaniu niewielkich dawek alergenów, dzięki którym organizm może się do nich przyzwyczaić na tyle, że reakcja alergiczna przestaje występować u pacjenta.
Niestety, nie ma możliwości leczenia za pośrednictwem odczulania alergicznego, jeśli pacjent będzie pozostawał w kontakcie ze źródłem uczulenia, np. z kotem czy z psem w domu. Usunięcie alergenu – choćby na pewien czas, jest podstawą leczenia. W przeciwnym wypadku lekarz może jedynie łagodzić przebieg reakcji alergicznej, ale nie leczyć alergię.
Decydując się na posiadanie pupila w mieszkaniu lub w domu, w pierwszej kolejności alergicy powinni wykonać testy, które wskażą, czy nie są uczuleni na sierść kota czy psa. Jeśli tak jest, nie powinni oni narażać się na codzienny kontakt z alergenem i lepiej będzie wybrać inne zwierzę.
Po odczulaniu alergika można spróbować kupić do domu pupila, ale trzeba jednocześnie często wietrzyć pokoje i sprzątać mieszkanie znacznie bardziej starannie i częściej. Warto zainwestować w odkurzacz z dodatkowymi filtrami. Systematyczna wymiana pościeli, pranie koców i narzut oraz mycie samego psa lub kota zniweluje negatywne oddziaływanie alergenów na osobę uczuloną na zwierzęta.