Alergia na zwierzęta – czy szansa na pupila maleje?

Reakcja uczuleniowa u alergika może pojawić się w kontakcie z sierścią zwierzęta – np. psa czy kota. Czy alergik nie może mieć więc swojego pupila w domu?

Alergia na zwierzęta

Osoby chorujące na alergię miewają silne, nieprawidłowe reakcje ze strony układu odpornościowego na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, które u innych ludzi pozostają całkowicie nieszkodliwe. Czynniki te to alergeny, a jednym z najsilniejszych z nich są wydzieliny, wydaliny czy sierść zwierząt. Alergeny mogą być zawarte w:

  • moczu,
  • sierści,
  • ślinie,
  • piórach,
  • naskórku.

Najsilniejszym i najbardziej rozpowszechnionym jest alergen koci, który utrzymuje się w mieszkaniu przez długi czas, nawet po usunięciu zwierzęcia z mieszkania. Alergeny zwierzęce nie tylko potrafią być poważnym utrapieniem dla domowników, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia osób na nie uczulonych.

Odczulanie konieczne

Alergik mający alergię na zwierzęta może przejść odczulanie w gabinecie alergologicznym, co polega na podawaniu niewielkich dawek alergenów, dzięki którym organizm może się do nich przyzwyczaić na tyle, że reakcja alergiczna przestaje występować u pacjenta.

Niestety, nie ma możliwości leczenia za pośrednictwem odczulania alergicznego, jeśli pacjent będzie pozostawał w kontakcie ze źródłem uczulenia, np. z kotem czy z psem w domu. Usunięcie alergenu – choćby na pewien czas, jest podstawą leczenia. W przeciwnym wypadku lekarz może jedynie łagodzić przebieg reakcji alergicznej, ale nie leczyć alergię.

Decydując się na posiadanie pupila w mieszkaniu lub w domu, w pierwszej kolejności alergicy powinni wykonać testy, które wskażą, czy nie są uczuleni na sierść kota czy psa. Jeśli tak jest, nie powinni oni narażać się na codzienny kontakt z alergenem i lepiej będzie wybrać inne zwierzę.

Po odczulaniu alergika można spróbować kupić do domu pupila, ale trzeba jednocześnie często wietrzyć pokoje i sprzątać mieszkanie znacznie bardziej starannie i częściej. Warto zainwestować w odkurzacz z dodatkowymi filtrami. Systematyczna wymiana pościeli, pranie koców i narzut oraz mycie samego psa lub kota zniweluje negatywne oddziaływanie alergenów na osobę uczuloną na zwierzęta.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *