Alergia nigdy nie śpi!

Za oknami kolorowe liście zwiastują nadejście oczekiwanego przez wszystkich alergików końca sezonu pylenia. Nie oznacza to jednak kresu problemów uczuleniowców. Zagrożenie niesie ze sobą wszechobecna o tej porze roku wilgoć. Mokre liście stają się siedliskiem zarodków pleśni (Alternaria, Cladosporium), również w domach warunki sprzyjają rozwojowi alergenów.

Coś chyba spleśniało?

Jesień to okres zwiększonych opadów, rosnąca wilgoć w powietrzu niestety pociąga za sobą ryzyko rozwoju pleśni w naszych domach. Wraz z październikiem rozpoczyna się sezon grzewczy w wielu polskich mieszkaniach. A kiedy wilgoć i ciepło się spotkają, skutkuje to rozwojem grzybów pleśniowych. Ich skupiska widoczne są w formie nalotów m.in.: na ścianach, psujących się warzywach i owocach czy innych produktach spożywczych. A ich zarodniki znajdujące się w powietrzu przez drogi oddechowe dostają się do organizmu, powodując alergie wziewne.

Roztocza – niechciani lokatorzy

Kurz to nie tylko nieestetyczny pyłek zalegający na meblach, lecz przede wszystkim wylęgarnia alergenów. Często nie zdajesz sobie sprawy, że przewlekły katar czy podrażnione spojówki to właśnie wina kurzu. Niestety jest to jeden z najbardziej uciążliwych alergenów, na którego ekspozycję jesteś nieustannie wystawiona w domu, w pracy, w sklepie. Jeśli już stwierdzono u Ciebie alergię na roztocza kurzu domowego, musisz wziąć się do roboty.

Akcja Błysk

Zarówno w przypadku stwierdzonej alergii na roztocza, jak i alergii na zarodniki pleśni skutecznym sposobem na redukcję objawów jest uporządkowanie przestrzeni mieszkalnej. Najlepsze rozwiązanie to pozbycie się wszystkich przedmiotów, które przyciągają kurz i go kumulują np. zasłony, firany czy dywany oraz warto zaopatrzyć się np. w specjalny płyn, który ochroni przed roztoczami oraz zarodkami grzybów i pleśni materace, koce i kanapy. Najlepiej kupić specjalne antyalergiczne pościele i poduszki, które można prać w wysokich temperaturach. Choć pogoda nie zawsze jest sprzyjająca, należy wietrzyć pomieszczenia w miarę regularnie, co pozwoli na cyrkulację powietrza.

Jak to wyleczyć?

W przypadku alergii na roztocza i pleśnie często zaleca się immunoterapię alergenową, czyli odczulanie. O takiej formie leczenia zawsze decyduje lekarz, immunoterapia jest metodą bezpieczną, ale długotrwałą. Najczęściej jednak alergię leczy się objawowo, stosując leki przeciwhistaminowe, apteki stacjonarne oraz internetowe oferują szeroki wybór tego typu produktów. Nie zaszkodzi również kupić nawilżacz powietrza. Suche, nagrzane powietrze w mieszkaniu dodatkowo potęguje objawy alergii i wysusza śluzówkę.

Nie bagatelizuj żadnych objawów wskazujących na alergię. Nieleczona może rozwinąć się w znacznie poważniejsze schorzenia jak np. astma. Umów się na wizytę u lekarza specjalisty, który zleci niezbędne testy. Pozwolą one określić rodzaj uczulających Cię substancji, a to ułatwi leczenie i ograniczanie ekspozycji na alergen.

Jesienią wraz ze zmianą pogody wzrasta aktywność całorocznych alergenów takich jak pleśń czy roztocza kurzu domowego, powodujących dokuczliwe objawy.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *