Alergia pokarmowa u dzieci: najważniejsze informacje

lergia pokarmowa jest dość częstą przypadłością niemowląt. Polega ona na występowaniu nieprawidłowej reakcji organizmu na składniki znajdujące się w podawanym mu pokarmie. Przyczyną występowania takiej alergii jest nadmierna reakcja tych mechanizmów które odpowiadają na pracę układu immunologicznego.
Alergia pokarmowa oznacza, że to co dla innych niemowląt jest ważnym i w pełni akceptowanym składnikiem pożywienia, u małych alergików staje się powodem nieprawidłowych reakcji. Z jakiegoś powodu organizm niemowlaka nie toleruje tych składników. Zazwyczaj problem ten pojawia się u dzieci, których rodzice są alergikami, nie jest to jednak obowiązująca reguła.

Objawy alergii pokarmowej u niemowląt.
Do podstawowych sygnałów świadczących o występowaniu u dziecka alergii pokarmowej zalicza się takie dolegliwości, jak biegunki, wzdęcia oraz kolki jelitowe. Innym objawem takiej alergii mogą być nawracające stany zapalne dróg oddechowych oraz niepokojące objawy na skórze: jej zaczerwienienie, łuszczenie się oraz problemy związane ze zbyt suchą skórą.

Jak zapobiegać alergii pokarmowej?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania alergii pokarmowej u niemowląt jest karmienie piersią. Lekarze od lat powtarzają, że najzdrowszym pokarmem dla malucha jest mleko mamy. W sytuacji, gdy z jakiegoś powodu karmienie piersią nie jest możliwe, warto skonsultować się z lekarzem, który doradzi w wyborze odpowiedniego mleka modyfikowanego. W przypadku dzieci, u których podejrzewa się problem alergii pokarmowej, wymagane jest mleko modyfikowane hipoalergiczne.

One Response
  1. 3 maja 2015

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *