Alergia pokarmowa u niemowląt

Powszechnie przyjęło się stwierdzenie, że mleko matki dla niemowlęcia jest najzdrowsze i nie może zaszkodzić. Jednak jest to bardzo złudne stwierdzenie. Twoje małe dziecko może źle reagować na pokarm spożywany przez Ciebie. Wszystko co zjesz ma wpływ na organizm Twojego dziecka. Coraz powszechniejsza jest alergia pokarmowa występująca u niemowląt.

Objawy alergii pokarmowej u niemowląt

 

  • problemy skórne – na skórze dziecka mogą pojawić się wysypki, przede wszystkim na buzi i na zgięciach przy łokciach i kolanach. Skóra staje się sucha i szorstka,
  • płaczliwość – dziecko może być bardzo niespokojne i płaczliwe,
  • problemy żołądkowe – maluch może wymiotować, mieć kolki oraz biegunki.

 

Przyczyny alergii

Bardzo trudno rozpoznać co wywołuje alergię u niemowląt. Najlepiej sprawdza się zapisywanie wszystkiego co zjadłaś i obserwacja reakcji dziecka na podany mu pokarm. Jeśli zauważysz, że kiedy zjesz na przykład cytrusy i dziecko po karmieniu dostaje wysypki, to koniecznie zrezygnuj z tych owoców. Wyeliminowanie pokarmów, które uczulają Twojego malucha prawdopodobnie zupełnie rozwiąże problem. Jeśli jednak nie potrafisz zlokalizować alergenu koniecznie zabierz swoją pociechę do lekarza, który wykona testy z krwi. Takie badanie trwa 10 dni i musi być przeprowadzane pod kontrolą lekarza, jednak jest to najlepsze rozwiązanie w rozpoznawaniu alergii pokarmowej u dziecka. Zdarzają się przypadki kiedy nawet testy nie są w stanie wykryć alergii. Zdarza się tak w przypadku uczulenia na konserwanty, których badania nie wykrywają. W takiej sytuacji powinnaś ograniczyć spożywanie produktów wysoce przetworzonych, które zawierają dużo niezdrowych konserwantów.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *