Astma – jedna z przyczyn alergii – jak ją leczyć?

Jedną z najczęściej występujących chorób w społeczeństwach wysoko rozwiniętych i rozwiniętych, żyjących w dużych skupiskach miejskich, jest astma. Może ona być jedną z przyczyn alergii występującej u pacjenta. W jaki sposób powinna być efektywnie leczona?

Wysokie ryzyko astmy

Według ostrożnych szacunków, w Polsce na różnego rodzaju schorzenia astmatyczne może chorować ponad 3 mln osób, w tym 200 tys. ciężko. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na całym świecie na astmę choruje nawet 150 mln ludzi, a co roku z jej powodu umiera kilkaset tysięcy. Zachorowań na astmę notowanych jest coraz więcej, stąd też staje się ona jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie.

Alergeny a astma

Astma oskrzelowa, jako przewlekła choroba zapalna, charakteryzuje się ograniczeniem wydolności górnych dróg oddechowych. Często w jej przebiegu dochodzi do napadowego kaszlu i duszności. Incydenty objawów kaszlu mogą pojawiać się u chorego w odpowiedzi na czynniki alergizujące. U podstaw występowania astmy oskrzelowej mogą więc leżeć przyczyny uczuleniowe.

Alergia jest jednym z najpoważniejszych czynników implikujących pojawienie się astmy u pacjenta. Jeśli dana osoba miewa skłonności alergiczne, może zapaść na astmę. Dotyczy to w równym stopniu osób dorosłych, jak i dzieci, w tym niemowląt. Ciągłe narażanie chorego na kontakt z alergenami, tj. substancjami drażniącymi układ odpornościowy człowieka powoduje, że pojawiają się u niego pierwsze objawy astmy.

Jak leczyć astmę?

Pierwszym krokiem do opanowania i efektywnego leczenia astmy u pacjenta będzie postawienia trafnej diagnozy schorzenia. Dzięki temu będzie można dobrać do niego odpowiedni tryb leczenia. Osoby znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu pacjentów chorujących na astmę powinny wiedzieć, jak pomóc im w czasie napadu astmatycznego – kaszlu lub duszności. Sam chory, o ile nie jest to małe dziecko, powinien zadbać o regularne przyjmowanie leków i staranną kontrolę astmy. Nawet jednak takie zabiegi mogą nie wykluczyć występowania incydentów duszności i kaszlu, czy skurczu oskrzeli. W przypadku ataku astmy chory musi natychmiast otrzymać leki rozkurczające oskrzela, np. w tubie inhalacyjnej lub bezpośrednio w inhalatorze. Zaczynają one działać od razy po podaniu, dlatego stan chorego szybko wraca do normy.

Na ogół astmę leczy się z wykorzystaniem leków steroidowych, czyli sterydów, głównie wziewnych oraz leków doustnych antyhistaminowych. Wcześnie rozpoznana i prawidłowo leczona astma pozwala choremu na prowadzenie normalnego życia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *