Astma – objawy – jak z nią żyć?

Niemożność złapania swobodnie oddechu, częste infekcje dolnych dróg oddechowych, występujące okresowo duszności i napady kaszlu mogą być sygnałem astmy. Jednoznaczną diagnozę może jednak postawić wyłącznie lekarz specjalista – alergolog lub pulmonolog, specjalizujący się w schorzeniach układu oddechowego. Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy astmy i jak żyć z taką chorobą?

Typowe objawy

Dla astmatyków typowymi objawami choroby są napady duszności i kaszlu – zwłaszcza w godzinach nocnych i nad ranem. Pomiędzy incydentalnymi napadami objawów astmy, chory może czuć się całkowicie normalnie i w taki sposób funkcjonować. Dość charakterystyczne dla pacjentów chorujących na astmę jest to, że często mogą zapadać na wszelkiego rodzaju infekcje dróg oddechowych.

Na ogół objawy astmy mają charakter napadowy. Pojawia się świszczący, płytki oddech, niemożność swobodnego złapania powietrza, duszący kaszel i ściskanie w klatce piersiowej. Objawy występują nagle i tak samo nagle, samoistnie mogą zanikać. Przy zaawansowanej chorobie, astmatycy muszą przyjmować leki rozkurczające oskrzela, co pomaga w pokonaniu natychmiast duszności.

Bywa, że osoby chorujące na astmę nigdy nie miały duszności, ale za to męczy je uporczywy kaszel, którego trudno się pozbyć choćby na krótki czas. Przy odpowiednim leczeniu astmy, można z nią żyć całkowicie normalnie. Jeśli nie jest ona jednak pod kontrolą lekarza i samego pacjenta, objawy będą występować coraz częściej i będą bardziej nasilone.

Pod kontrolą

Astmę można okiełznać przy postawieniu trafnej diagnozy i dobraniu przez lekarza specjalistę odpowiedniego trybu leczenia schorzenia. Astma znajduje się pod kontrolą, jeśli jej objawy występują sporadycznie, rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Napady kaszlu i duszności nie powinny budzić chorego w nocy i nie powinny przeszkadzać mu w codziennym życiu.

Astmatyk przyjmując regularnie leki, głównie wziewne i antyhistaminowe, może wykonywać pracę zawodową, być aktywnym fizycznie i robić to wszystko, co inni ludzie, którzy nie są astmatykami.

Można zmniejszyć częstotliwość występowania napadów astmy, jeśli będziemy unikać czynników, które wywołują napady duszności i kaszlu. U chorych na astmę atopową, mająą podłoże alergiczne, należy wykluczyć kontakt chorego z alergenem i czynnikami drażniącymi, które zaostrzają stan astmatyka. Nie może on być narażony na wdychanie dymu papierosowego. Czasem astma wymusza na pacjencie zmianę pracy, jeśli pracuje on na przykład przy środkach chemicznych drażniących lub w warunkach dużego stresu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *