Czy można wygrać z alergią na pyłki traw?

Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku – wszystko budzi się do życia, zaczynają rosnąć liście i trawy. Niekoniecznie jednak pora ta musi być korzystna dla wszystkich pod względem samopoczucia. Alergicy uczuleni na pyłki traw wiosnę kojarzą z ciągłym kichaniem, kaszlem czy łzawieniem oczu.

alergia na pyłki trawAlergeny w pyłkach traw

Pylenie roślin rozpoczyna się nawet już na przedwiośniu, w lutym i na początku marca. Wiosenna alergia może być wywołana przez alergeny obecne w pyłkach traw. Białe krwinki w układzie odpornościowym alergika, uznają stosunkowo niegroźne substancje, za niebezpieczne i starają się je zniszczyć. Tak przedstawia się pokrótce mechanizm alergii. Uczulenie może mieć różne nasilenie i postacie. W najgorszym przypadku w okresie pylenia traw alergik cierpi na ostre stany zapalne, nie może swobodnie oddychać, ma wciąż spuchnięte i załzawione oczy oraz katar. Jeśli w porę nie zacznie przeciwdziałać alergii na pyłki i leczyć jej, może ona prowadzić do niebezpiecznej dla zdrowia i życia pacjenta astmy.

Ciekawostka

Najczęściej alergicy są uczuleni na popularne rośliny zielone, z którymi na co dzień mamy kontakt w parku, na skwerach, czy na łąkach. Wśród nich wyróżnia się:

  • olchę,
  • brzozę,
  • leszczynę,
  • topolę,
  • babkę zwyczajną,
  • bylicę pospolitą,
  • pokrzywę,
  • mniszek lekarski.

Wczesną wiosną najsilniej pyli olcha i leszczyna, w kwietniu – brzozy, zaś w maju sosna, trawy, szczaw, babki i pokrywy.

Jak pozbyć się alergii?

W pierwszej kolejności osoby uczulone na pyłki traw i innych roślin, powinny ograniczyć objawy schorzenia. Wystarczy w okresie największego pylenia, czyli obecności alergenów w powietrzu, przyjmować dostępne bez recepty leki przeciwalergiczne, w postaci doustnej, kropli do oczu i do nosa. Jeśli to nie przyniesie spodziewanych efektów, trzeba odwiedzić alergologa, który zaleci przyjmowanie mocniejszych leków sterydowych.

Można ograniczać wiosną ekspozycje na pyłki traw. Alergicy nie powinni odwiedzać pól, łąk i lasów. Mogą zminimalizować kontakt z pyłkami, jeśli założą w oknach gęste firanki lub moskitiery. W nocy powinni sypiać przy zamkniętych oknach. Na spacery najlepiej wybierać się dopiero po deszczu i unikać wychodzenia w słoneczne dni.

Sposobem na wygranie walki z alergią na pyłki traw będzie immunoterapia, czyli tzw. odczulanie. Co prawda, proces leczenia trwa długo, ale organizm pacjenta stopniowo przyzwyczaja się do coraz większej dawki alergenu, aż przestaje na niego reagować w gwałtowny sposób. Taka terapia leczy przyczyny problemu, a nie jest jedynie leczeniem objawowym.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *