Jak przebiega proces odczulania alergika?

Jednym ze sposobów leczenia alergii jest odczulanie, czyli immunoterapia, która prowadzi do zmniejszenia lub całkowitej eliminacji reakcji alergicznej pacjenta na dotychczasowy alergen. Jak przebiega taka terapia?

Chcesz raz na zawsze pozbyć się alergii?

Problem alergii skórnych, wziewnych, kontaktowych i pokarmowych jest powszechny. Najczęściej uczulenia miewają osoby mieszkające w dużych miastach, w krajach rozwiniętych i wysoko rozwiniętych. Rzadziej alergeny wywołują reakcje uczuleniowe u ludzi mieszkających na terenach wiejskich lub w krajach dopiero rozwijających się.

Chorują i dzieci i dorośli, a najczęściej ich leczenie polega na niedopuszczaniu lub niwelowaniu objawów alergii. Przyjmują leki antyhistaminowe i farmaceutyki zawierające związki sterydowe. Alergie generalnie leczy się objawowo, nie dociekając sedna problemu i nie starając się go wyeliminować. Najlepszym sposobem na pozbycie się alergii jest wykluczenie ze swojego bezpośredniego otoczenia czynnika, który ją wywołuje. Niekiedy jednak jest to zupełnie niemożliwe, na przykład w przypadku astmy o niezidentyfikowanym czynniku wyzwalającym kaszel i duszności lub przy alergiach na powszechnie występujące alergeny, np. pyłki traw i drzew.

Skuteczną metodą rzeczywistego leczenia alergii jest odczulanie. Dzięki niemu można pozbyć się alergii raz na zawsze, bez konieczności przyjmowania dodatkowych leków.

Skuteczne sposób walki

Immunoterapia, czyli odczulanie, polega na wprowadzaniu do organizmu pacjenta chorującego na alergię, niewielkich dawek substancji alergizujących. Przygotowanie do odczulania polega na wykonaniu drobiazgowych testów skórnych, które dokładnie wykażą, na co jest uczulony pacjent. Następnie, na kilka tygodni przed wykonaniem immunoterapii trzeba odstawić leki na alergię, które mogłyby zaburzyć przebieg odczulania. Poza tym, takie samo zalecenie obowiązuje przed testami skórnymi.

Odczulanie pozwala na zwalczenie przyczyn, a nie tylko objawów alergicznych. W immunoterapii seriami podaje się pacjentowi coraz większe dawki alergenu, przyzwyczajając organizm do obcowania z nimi. Układ immunologiczny z czasem przestaje reagować alergicznie na dany czynnik. Alergen podawany jest w coraz większym stężeniu za pomocą iniekcji podskórnych, co wymaga częstych wizyt u alergologa.

Taką terapię można przeprowadzić już u 5-letniego dziecka, ale jest ona skuteczna i możliwa do wykonania tylko u pacjentów cierpiących na astmę alergiczną, alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczny nieżyt nosa. Nie leczy się immunoterapią pokrzywki przewlekłej, alergii pokarmowych oraz atopowego zapalenia skóry.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *