Jak przygotować się do skórnych testów alergicznych?

Testy skórne alergiczne są jedną z podstawowych metod wykrywania alergenów uczulających pacjentów. Realizuje się je najczęściej w okresie zimowym, kiedy nie pylą żadne rośliny i mogą one wówczas dać najbardziej prawdopodobne wyniki w testach. Jak przygotować się do badania?

testy skórne alergiczneZaprzestanie przyjmowania leków

Aby wykonane testy alergiczne okazały się wiarygodne i były cenna wskazówką tak dla pacjenta, jak i lekarza prowadzącego, chory musi odstawić odpowiednio wcześnie przyjmowane leki antyhistaminowe. Należy odstawić je na:

  • 3 dni wcześniej – w przypadku leków antyhistaminowych tzw. starej generacji, do których zalicza się m.in. Fenistil i Clemastina,
  • 14 dni wcześniej – w przypadku leków antyhistaminowych tzw. nowej generacji, m.in. cetyryzyny, loratydyny i ich lewoskrętnych pochodnych,
  • 1-4 tygodnie wcześniej w przypadku ketotifenu,
  • 2 tygodnie wcześniej w przypadku prometazyny i hydroksycyny,
  • 3 dni wcześniej w przypadku preparatów wapniowych.

W miejsca wykonywania testów, a więc na przedramieniu lub plecach przed badaniem nie należy stosować maści z glikokortykosteroidami lub inhibitorami kalcyneuryny. Na około 2 tygodnie przed badaniem nie powinno się wystawiać skóry na promieniowanie słoneczne. Nie można również opalać się w solarium. Na 7 dni przed datą badania nie powinno się także nakładać na skórę przedramion i pleców leków w postaci maści i kremów.

Lekarz wykonujący badania alergiczne skórne powinien być poinformowany o wszystkich przyjmowanych przez pacjenta lekach, nawet o witaminach czy sterydach podawanych w trybie ciągłym, ponieważ mogą one wpłynąć na wynik testu.

Zdrowie pacjenta

Testy alergiczne wykonuje się dopiero wtedy, gdy pacjent jest całkowicie zdrowy. Jakakolwiek infekcja sprawia, że termin testów alergicznych skórnych powinien ulec odroczeniu. Infekcja bakteryjna lub wirusowa powoduje przesunięcie terminu badania na kolejne 3 tygodnie, podobnie jak przyjmowanie antybiotyków.

U pacjentów, u których wystąpi epizod wstrząsu anafilaktycznego lub ciężki napad astmy nie powinno się wykonywać testów skórnych alergicznych przez następne 6 tygodni. Przeciwwskazaniem do badań jest ciąża, choroby i zmiany skórne, jak i nasilenie objawów alergicznych w dniu badania, w tym występowanie kataru, kaszlu, duszności i łzawienia.

Dieta

Przed badaniami alergicznymi w postaci testów skórnych nie trzeba pacjentowi wdrażać żadnej specjalnej diety. Jedynie zaleca się, aby w dniu badania nie spożywał on czekolady, pomidorów, kapusty, szpinaku, kiełbasy, tuńczyka, ogórków kiszonych i serów pleśniowych.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *