Jak się pozbyć roztocza kurzu domowego?

Jeśli objawy alergii dokuczają Ci przez cały rok, a nasilają się zwłaszcza w momencie, w którym trzeba odkręcić kaloryfery, bo nastał sezon grzewczy, być może jesteś uczulony na roztocze kurzu domowego, jak pozostałe 6 mln Polaków. Osoby, które nie odbyły jeszcze wizyty u alergologa często nie mogą określić co jest źródłem ciągłego kataru, kaszlu, problemów z oddychaniem czy wreszcie problemów skórnych. Nieleczenie alergii na roztocza może prowadzić do ostrego nieżytu nosa, atopowego zapalenia skóry czy nawet astmy oskrzelowej, dlatego po rozpoznaniu objawów, czym prędzej należy rozpocząć leczenie i minimalizowanie ryzyka ich gromadzenia się w mieszkaniu.

Gdzie żyje roztocze?

Przede wszystkim w ciepłych i nie za wilgotnych pomieszczeniach, odpowiednio powyżej 20 stopni Celsjusza i wilgotności na poziomie 60-70%. Tak, jak zostało wcześniej wspomniane, idealnym czasem dla rozwoju roztocza jest rozpoczęcie sezonu grzewczego – wtedy rzadziej wietrzymy mieszkania, więc świeże powietrze nie jest w stanie zniwelować ich występowania.

Roztocze jest niewidoczne dla oczu – najczęściej żyje w kurzu, żywi się również martwym zwierzęcym i ludzkim naskórkiem. Może występować więc na meblach, meblach z obiciem tapicerskim, naszej pościeli czy materacach. Dlatego tak ważne jest regularne sprzątanie mieszkania i ścieranie kurzu, ale również odpowiednio częste zmienianie pościeli oraz odkurzanie materaca. Niemniej istotne jest pranie zasłon, zwłaszcza tych ciężkich, na których kurz równie chętnie osiada. Jeśli uczulone jest nasze dziecko, a w jego pokoju znajduje się dużo maskotek, to również trzeba będzie je ograniczyć lub w ogóle wyprowadzić z pokoju – to świetne zbieracze kurzu.

Jak widać, alergia na roztocza występuje równie często, co alergia na pyłki traw, z tą tylko różnicą, że alergeny tej pierwszej można niwelować do tego stopnia, że alergia przebiega niemal bezobjawowo.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *