Objawy reakcji alergicznych

Objawy reakcji alergicznych oraz zaburzeń mechanizmów obronnych mogą mieć charakter różnych, niejasnych dolegliwości, z których wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy. Lekceważone, mogą wywołać wiele poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Warto zatem zdobyć podstawową wiedzę na temat poszczególnych objawów alergii i schorzeń, które są efektem nieodpowiednich reakcji obronnych organizmu.
Objawy reakcji alergicznych mogą pojawiać się na wiele rozmaitych sposobów. Czasem są to zmiany skórne, czasem problemy z drogami oddechowymi. Układ pokarmowy, mięśnie oraz oczy to kolejne narządy, których dolegliwości mogą świadczyć o alergii. Na co zatem należy zwracać uwagę? W jaki sposób mogą objawiać się reakcje alergiczne?
W przypadku symptomów skórnych najczęściej występującym objawem reakcji alergicznej są wszelkiego rodzaju wysypki. Może być to wysypka alergiczna, której towarzyszą swędzące pęcherzyki lub trądzik. Oprócz wysypki objawami reakcji alergicznej mogą być guzki, pęcherzyki oraz obrzęki i przebarwienia skóry.
Reakcje alergiczne objawiać się mogą również różnymi dolegliwościami związanymi z układem oddechowym. Najczęściej jest to świszczący oddech, kaszel oraz duszność. Wiele reakcji alergicznych objawia się również katarem, przy czym tym najbardziej znanym problemem jest katar sienny. Warto zwrócić również uwagę na takie problemy, jak powiększone migdałki czy też zaczerwienione podniebienie. Często towarzyszy im gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych.
Alergie odbijają się również na układzie pokarmowym. Biegunki, zaparcia i wzdęcia mogą być jedną z reakcji alergicznych organizmu, choć zazwyczaj ich przyczyn szuka się gdzie indziej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *