Odczulanie – czy to pomaga?

Poziom zachorowań na wszelkiego rodzaju alergie, zwłaszcza w społeczeństwach rozwijających się i wysoce rozwiniętych, jest coraz wyższy. Zdaniem naukowców, wszystkiemu winne są chemikalia – wszechobecne i towarzyszące nam na każdym kroku. Dodaje się je nawet do żywności, przez co pojawiają się alergie pokarmowe. Sposobem na pozbycie się alergii lub zniwelowanie objawów uczulenia, jest tzw. odczulanie, które powinno się odbywać pod ścisłą kontrolą i na zalecenie lekarza prowadzącego – specjalisty alergologa. Czy odczulanie w ogóle pomaga alergikom?

Mało popularna metoda leczenia

Pomimo faktu, że we Francji, w Niemczech czy w Holandii, osoby chorujące na alergię często są leczone poprzez odczulanie, w Polsce wielu pacjentów, ale i lekarzy, nie jest do końca przekonanych o skuteczności tej metody.

Odczulanie nazywane również immunoterapią, polega na podawaniu pacjentowi w formie szczepionek wzrastających dawek alergenów. W ten sposób organizm stopniowo i systematycznie przyzwyczaja się do ich tolerowania. Na koniec procesu odczulania podawana jest dawka maksymalna alergenów, ale organizm powinien na tym etapie już dobrze radzić sobie z walką z alergenami.

 

Skuteczność odczulania zależy od tego, jak prowadzona jest terapia i czy alergolog dobrał ją właściwie pod kątem potrzeb danego pacjenta. Przy uczuleniu na pyłki traw czy kurzu domowego 80 proc. pacjentów zostaje całkowicie wyleczonych z alergii po odczulaniu. Odczulanie jest jedyną znaną lekarzom metodą, która leczy przyczyny alergii, a nie jedynie łagodzi jej objawy, jak zdecydowana większość doustnych środków przeciwuczuleniowych.

 

Najlepsza pora na odczulanie – zima

Odczulanie alergika należy przeprowadzić w ściśle określonym kutemu czasie. W większości przypadków alergie na czynniki zewnętrzne, m.in. na pyłki roślin, można unieszkodliwić rozpoczynając leczenie w styczniu, przed sezonem pylenia.

Czas odczulania nie ma żadnego znaczenia, jeśli pacjent jest uczulony na alergeny niesezonowe. Wtedy immunoterapię przeprowadzić można zawsze, ale samo odczulanie może trwać znacznie dłużej, aby pacjent mógł pozbyć się swojej uciążliwej alergii.

Nie u wszystkich alergików przeprowadzenie odczulania jest wskazane i celowe. Często po prostu wystarczy unikać czynników uczuleniowych, aby pozbyć się przykrych objawów alergii. Przed przeprowadzeniem odczulania należy wykonać testy alergiczne u pacjenta i sprawdzić, czy długotrwała immunoterapia jest u niego wskazana.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *