Śmiertelna alergia na orzechy

Uczulenie na orzeszki ziemne jest jednym z najbardziej niebezpiecznych uczuleń. Śladowe ilości orzechów znajdują się w ogromnej liczbie produktów. Dlatego ważne jest aby osoby uczulone zwracały uwagę na etykiety produktów. Całkowite wyeliminowanie orzechów z diety może uchronić uczulonych od nieprzyjemnych dolegliwości, a w przypadku silnej alergii może uchronić przed śmiercią.

Objawy alergii na orzechy

Najczęściej od razu po spożyciu nawet śladowej ilości orzechów, dochodzi do widocznych objawów. Nasilenie i czas wystąpienia objawów jest kwestią indywidualną, jednak symptomy dla wszystkich uczulonych są podobne.

  • zmiany skórne – najczęściej na początku dochodzi do objawów występujących na skórze. Pojawia się pokrzywka skórna oraz inne zmiany skórne. Może to być wyjątkowo nieprzyjemne ze względu na pieczenie i swędzenie skóry,
  • katar – równie często pojawia się wodnisty katar, któremu towarzyszy zaczerwienienie oczu i swędzenie okolic nosa,
  • obrzęk dróg oddechowych – po spożyciu alergenu może pojawić się obrzęk warg, języka i dróg oddechowych oraz może to spowodować intensywny napad astmy,
  • wstrząs anafilaktyczny – najbardziej niebezpieczny objaw alergii, który może skończyć się śmiercią uczulonej osoby.

Leczenie alergii

Niestety nie ma leku, który eliminowałby przyczyny alergii na orzechy. W przypadku lekkich alergii jedynie można łagodzić objawy, natomiast w przypadku ciężkiej alergii zaleca się aby osoby uczulone miały przy sobie strzykawkę z adrenaliną, która może uratować życie. Jedyną bezpieczną metodą na tę alergię jest całkowite wyeliminowanie pokarmów zawierających chociaż śladowe ilości orzechów. Każdy kto jest uczulony powinien zerkać na etykiety produktów, informacja o zawieraniu orzechów musi być umieszczona, na każdym produkcie.

Jeśli jesteś alergikiem, możesz zmniejszyć objawy alergii stosując leki na alergię – znajdziesz je tutaj.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *