Testy alergiczne – rodzaje

Alergie pokarmowe, kontaktowe czy wziewne atakują na całym globie ziemskim, w szczególności w krajach rozwiniętych. Gabinety alergologów są przepełnione pacjentami. W pierwszej kolejności specjalista zleca nowym pacjentom testy alergiczne, które pozwalają na postawienie trafnej diagnozy, na co uczulona jest dana osoba. Wyróżnia się wiele rodzajów testów alergicznych, choć najbardziej popularne pozostają od lat testy skórne i testy z krwi, tzw. panele alergologiczne.

Rodzaje testów alergologicznych

W zastosowaniu w diagnostyce alergii są testy:

  • skórne,
  • śródskórne,
  • prowokacyjne.

Testy skórne najbardziej popularne

Najczęściej u pacjentów z podejrzeniem alergii wykonywane są testy skórne, które przeprowadza się nawet przy wstępnej diagnozie alergii wziewnej czy pokarmowej. Polegają one na aplikacji na skórę pacjenta kilku rodzajów alergenów i sprawdzeniu reakcji na nie. Testy skórne są przeprowadzane metodą punktową lub płatkową.

Testy skórne punktowe są przeprowadzane na wewnętrznej stronie przedramienia pacjenta, na które wypuszcza się krople substancji alergizujących, a następnie nakłuwa się delikatnie skórę, aby alergen mógł w nią wniknąć. Po około 20 minutach odczytywane są wyniki testów – poprzez pomiar rozmiaru ewentualnych bąbli pojawiających się na skórze. Metodą punktową można badać reakcję na:

  • pleśnie,
  • alergeny pokarmowe,
  • roztocza.

Testy alergiczne skórne można przeprowadzić jako testy płatkowe, jeśli podejrzewana jest alergia kontaktowa. W takim przypadku na bibułki nanoszone są alergeny, a następnie przykleja się je plastrem do pleców. Przez dwie doby plaster musi pozostać na swoim miejscu. Nie można go moczyć. Jeśli wystąpi rumień lub wyprysk na plecach, alergia na dany czynnik uczuleniowy zostaje potwierdzona. Testy płatkowe mogą badać reakcje na składniki kosmetyków, alergeny pokarmowe itp.

Pozostałe testy

W przypadku podejrzenia alergii można przeprowadzić testy śródskórne, które zlecane są przy niejednoznacznych wynikach testów skórnych. Antygeny wprowadzane są pod skórę i wtedy bada się reakcję pacjenta na takie składniki.

Ryzykownym rodzajem testów alergicznych są testy prowokacyjne, polegające na podaniu pacjentowi alergenu w postaci wziewnej lub pokarmowej.

U najmłodszych pacjentów zwykle przeprowadzany jest kompleksowy test z krwi na alergię, czyli tzw. panel alergiczny. Z próbki krwi oznacza się stopień i typ alergii.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *