Uczulenie na zimno – jak to leczyć?

Alergię mogą wywoływać najdziwniejsze czynniki. Jednym z nich jest zimno. Organizm po prostu bardzo źle znosi spadki temperatury i wszelki kontakt z chłodnymi substancjami. Uczulenie na zimno jest bardzo dokuczliwe, jak zresztą każda inna alergia, a do tego jest niezwykle trudne do wyleczenia.zima
Jak wygląda alergia na zimno?

Pokrzywka z zimna dopada najczęściej zimą, ale tak naprawdę może zaatakować o każdej porze roku, bo nie zależy wyłącznie od temperatury otoczenia. Reakcję alergiczną wywołać może każde gwałtowne ochłodzenie ciała, które prowadzi do nadprodukcji histaminy. Przyczyną pokrzywki równie często bywa kąpiel w chłodnej wodzie, spacer przy wietrznej pogodzie, zjedzenie zimnego posiłku czy wypicie schłodzonego napoju. Nawet kontakt bosych stóp z zimną podłogą, na przykład po wstaniu z ciepłego łóżka, nierzadko kończy się nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Trudno jednoznacznie wskazać przyczyny alergii na zimno, bo u każdej osoby przebiega to inaczej. Różna jest także temperatura graniczna, poniżej której występują reakcje alergiczne. Pokrzywka z zimna jest rodzinna lub nabyta, przy czym ta druga może z wiekiem zniknąć, zwłaszcza gdy pojawiła się w bardzo młodym wieku, podczas gdy alergia odziedziczona po rodzicach zwykle utrzymuje się do końca życia. Uczulenie na zimno bywa także powikłaniem po infekcjach wirusowych, przebytej kile, szpiczaku mnogim albo toczniu.

Alergii tego typu towarzyszą zaczerwienia i podrażnienia skóry, bąble pokrzywkowe, pieczenie, silny świąd, często pojawia się też katar, czasami obniżenie ciśnienia, omdlenie, duszności, napad kaszlu. Kiedy reakcję alergiczną wywołało zjedzenie bądź wypicie czegoś zimnego, dodatkowo dokuczać mogą bóle głowy i brzucha, obrzęk krtani oraz obrzęk warg. Można też zauważyć, że im większa wrażliwość na obniżenie temperatury, tym więcej objawów towarzyszy alergii i są one bardziej nasilone. W skrajnych wypadkach, gdy organizm zdradza wyjątkową nadwrażliwość na niską temperaturę, ekspozycja na mróz kończy się utratą przytomności lub śmiercią.

Czy można wyleczyć alergię na zimno?

Uczulenie na zimno nie zawsze daje się zwalczyć. Leczenie tej alergii jest trudne, długotrwałe i często nie przynosi spodziewanych efektów. Terapia farmakologiczna to przede wszystkim leki przeciwhistaminowe i leki przeciwalergiczne, do łagodzenia objawów skórnych stosuje się ponadto specjalistyczne kremy i maści.

W leczeniu alergii na zimno najważniejszą rolę odgrywa profilaktyka. Chory musi po prostu unikać zimna, uważać na temperaturę posiłków i napojów, nie wchodzić bez przygotowania do zimnego pomieszczenia. Również kontakt z wodą powinien się odbywać na określonych zasadach – kąpiel i prysznic tylko w ciepłej wodzie, basen publiczny wyłącznie wtedy, gdy woda jest podgrzewana, żadnych skoków do chłodnej wody. Zimą przed wyjściem na dwór trzeba przygotować organizm do niższej temperatury, np. przebywając trochę dłużej na chłodniejszej klatce schodowej. Konieczne jest również noszenie odpowiednio ciepłej odzieży i powolne rozbieranie się po przyjściu do domu – rozgrzane ciało może zareagować pokrzywką, jeśli zbyt szybko zrzuci się ubranie w niezbyt dobrze ogrzanym pokoju.

Odczulanie jest najskuteczniejsze

Przy uczuleniu na zimno stosuje się także odczulanie. Pacjent musi regularnie moczyć ręce i nogi w wodzie o temperaturze 18 stopni Celsjusza, tak by przyzwyczaić organizm do chłodu, na jaki ciało będzie narażone w okresie zimowym. Jest to wyjątkowo żmudna metoda i nie zawsze przynosi skutek – wiele zależy od tego, jak mroźna będzie zima. W polskim klimacie nie zawsze się to udaje, chyba że zima jest łagodna. Najłatwiej byłoby więc po prostu wyjechać na ten czas do cieplejszego kraju, jednak nie każdy ma taką możliwość.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *