Ukąszenia meszek – mogą wywoływać reakcję alergiczną

Reakcja toksyczna organizmu na ukąszenia owadów, w tym meszek, przytrafia się nie tylko osobom leczącym się już z powodu alergii. Taka ostra reakcja organizmu może się pojawić także wtedy, kiedy zostaniemy pogryzieni na przykład przez dużą ilość meszek. W trakcie ukąszenia owady te wpuszczają do rany enzymy wywołujące toksyczną reakcję. Zwykle bardziej niebezpieczne niż na nogach, są ukąszenia w okolicy oczu, nosa czy ust. Szybko postępujący w tych okolicach obrzęk tkanek miękkich, może spowodować całkowitą niedrożność nosa lub gdy dotyczy powieki, utrudniać nam otwarcie oka. Silna reakcja na ukąszenie owada, czyli duży, powiększający się obrzęk, ból, zaczerwienienie, któremu towarzyszą objawy ogólne – ból głowy, nudności, złe samopoczucie, wymagają one interwencji lekarza.

W ciągu 15-30 minut czasu powinno nam się udać dotrzeć do najbliższej przychodni lub na izbę przyjęć do szpitala. Jeżeli już leczymy się z powodu alergii i codziennie zażywamy lek antyhistaminowy, warto jeszcze w czasie transportu wziąć dodatkowo jego podwójną dawkę. Nie należy natomiast zastępować go wapnem. Według najnowszych badań naukowych, w przypadku reakcji alergicznych nie ma ono żadnego udokumentowanego działania poza efektem placebo. Zanim dotrzemy do lekarza leki antyhistaminowe już zadziałają. Reakcja organizmu na nie będzie też ważną wskazówką dla lekarza, który oceni, jak silne leczenie powinien dalej zastosować.

Może to być doustny steryd, a w cięższych przypadkach nawet adrenalina. Zależnie od oceny naszego stanu zdrowia przez lekarza udzielającego pomocy, będziemy mogli od razu wrócić do domu z receptą, ale też nie można wykluczyć konieczności pozostania w szpitalu na obserwacji.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *