Wizyta u alergologa – przebieg, kiedy pójść?

Alergia jest schorzeniem o różnym podłożu, obejmującym swoim zasięgiem coraz większą liczbę osób – w różnym wieku i o różnej płci, zwłaszcza tych zamieszkujących na terenach miejskich. Jakie objawy naszego stanu zdrowia lub stanu zdrowia dziecka powinny skłonić nas do wizyty w gabinecie specjalisty – alergologa?

 

Kiedy podejrzewany alergię?

Choroby o podłożu alergicznym charakteryzują się występowaniem pewnych objawów w kontakcie z substancjami uczulającymi, czyli tzw. alergenami. Wyróżnić można zarówno alergeny wziewne, jak i kontaktowe oraz pokarmowe.

Alergia jest uczuleniem, czyli nieprawidłową, nadmierną reakcją układu odpornościowego człowieka na zetknięcie się z czynnikiem zewnętrznym, który wchodzi w bezpośrednio kontakt z różnymi narządami człowieka – skórą, błoną śluzową dróg oddechowych, czy przewodem pokarmowym.

Powinniśmy wybrać się na wizytę do lekarza alergologa, jeśli my lub nasi najbliżsi:

  • Miewają powtarzające się napady kaszlu, świszczącego oddechu i duszności – w czasie infekcji, po wysiłku fizycznym, po kontakcie z kurzem, zwierzętami i pyłkami czy ostrymi zapachami,
  • Chorują na przewlekły, nawracający kaszel, który szybko powoduje zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc,
  • Mają w najbliższej rodzinie chorujących na alergie,,
  • Miewają katar utrzymujący się ponad 10-14 dni,
  • Mają katar w połączeniu z łzawieniem i zaczerwieniem oczu,
  • Miewają napady kichania,
  • Chorują na katar, nawracające zapalenie ucha środkowego czy mają przewlekłe upośledzenie oddychania przez nos,
  • Mają swędzące zmiany skórne utrzymujące się lub nawracające przynajmniej co 6 miesięcy,
  • Mają zmiany skórne w zgięciach stawów, na kostkach, nadgarstkach, wokół szyi, oczu lub uszu, które zaczynają swędzić i zaostrzają się po kontakcie z kurzem, zwierzętami czy po spożyciu pokarmów,
  • Miewają silne bóle brzucha, mdłości, wymioty i biegunkę zawsze po zjedzeniu pewnych pokarmów.

Takie objawy mogą świadczyć o alergii, ale ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz specjalista, po wykonaniu szeregu testów alergicznych i drobiazgowego wywiadu z pacjentem.

 

Wizyta u alergologa

Pierwsza wizyta w gabinecie alergologa pacjent musi opisać swoje dolegliwości i historię choroby. Po wywiadzie lekarz jest w stanie określić, czy pacjent choruje na alergię i czy jest to choroba wrodzona lub nabyta. Na pierwszej wizycie lekarz zleci również wykonanie specjalistycznych badan, przede wszystkim testów alergicznych skórnych, które wykryją, jakie substancje uczulają pacjenta.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *