Wstrząs anafilaktyczny – najgroźniejszy objaw alergii

Anafilaksja jest najgroźniejszym objawem alergii, który pojawia się w chwili intensywnego kontaktu z alergenem. Najczęściej taki objaw jest reakcją na pokarmy, ukąszenie osy oraz na niektóre leki. Przed wstrząsem można się ustrzec jedynie poprzez kompletną eliminację alergenu i wyjątkową troskę o własne zdrowie. Jednak są sytuacje, nad którymi nie możemy mieć kontroli, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak reagować i aby powiadomić o naszej alergii najbliższych.


Anafilaksja może mieć podłoże alergiczne, w sytuacjach kontakt człowieka z silnym alergenem lub podłoże niealergiczne, jako reakcja na coś dla nas nieprzyjemnego. Wstrząs, który występuje najczęściej od razu po zetknięciu się z alergenem. Jednak czasami do wstrząsu może dojść dopiero pod wpływem innych czynników, np. po wypiciu alkoholu, po intensywnej aktywności fizycznej, po nagłym wychłodzeniu organizmu lub po przegrzaniu ciała. Objawy zazwyczaj pojawiają się stopniowo. Na początku pojawia się poczucie niepokoju i ból głowy, następnie pojawia się szum w uszach, spada ciśnienie krwi, serce przyspiesza, spada tętno. Mogą temu towarzyszyć wymioty, duszności i biegunka. Anafilaksja groźna dla życia zaczyna robić się w momencie pojawienia się drgawek, ponieważ może pojawić się obrzęk błony śluzowej krtani, który doprowadzi do zablokowania dróg oddechowych.

Lekarstwa na alergie znajdziesz w i-Aptece.


Kiedy dojdzie do wstrząsu, ważna jest natychmiastowa reakcja. Usunięcie źródła alergenu i podanie adrenaliny może uratować życie. Zastrzyk można podać domięśniowo lub podskórnie, a najlepszym miejsce na to jest zewnętrzna część uda. Bezzwłocznie należy wezwać karetkę.

Nie ma leku, który zagwarantowałby wyleczenie się z możliwości pojawienia się anafilaksji. Chorzy powinni jednak z ogromną starannością unikać alergenów. Jeśli wiesz, że jesteś silnym alergikiem i pod wpływem alergenu może dojść u Ciebie do wstrząsu, powinieneś poinformować o tym bliskich, dodatkowo możesz nosić bransoletkę z taką informacją, ale przede wszystkim zawsze powinieneś mieć przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną, która może uratować Ci życie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *