Badanie zatok u laryngologa — Na czym polega leczenie zatok szczękowych?

1 minute, 31 seconds Read

Podłożem stanu zapalnego zatok mogą być zarówno wirusy, bakterie, jak i grzyby. Podczas badania zatok u laryngologa w zależności od przyczyny dobiera się metodę leczenia. Poza tradycyjnym zapaleniem zatok czołowo-nosowych może niekiedy dojść do zapalenia zatok szczękowych, zlokalizowanych poniżej oczodołów, ponad kośćmi szczękowymi, symetrycznie po obu stronach nosa. Jak przebiega leczenie zatok szczękowych?

Jak przebiega badanie zatok u laryngologa?

Leczenie zatok szczękowych może być konieczne ze względu na powikłania po leczeniu kanałowym, skutek niewyleczenia na czas zębów, czy poważnymi infekcjami układu oddechowego. W przypadku podejrzeń występowania zapalenia zatok szczękowych celem dobrania odpowiedniej metody leczenia należy udać się na badanie do laryngologa od zatok. Badanie zatok u laryngologa rozpoczyna się od oceny stanu górnych dróg oddechowych ze szczególnym uwzględnieniem jam nosa (rynoskopia), które zwykle poszerzone bywa o badanie endoskopowe, czy też tomografię komputerową zatok przynosowych. W razie konieczności niezbędne będzie przeprowadzenie również badania mikrobiologicznego i bakteriologicznego wydzieliny z nosa. W laryngologii — podobnie jak w pozostałych działach medycyny, niezwykle ważne jest poznanie źródła problemu.

Do wizyty u laryngologa od zatok warto udać się w przypadku odczuwania nawracających infekcji zatok, bólu, uczucia ucisku u nasady nosa, czy też chronicznego kataru.

Ile trwa leczenie zatok szczękowych?

Leczenie zatok szczękowych niekiedy wymaga podania antybiotyku. Przyjmuje się go przez kilka dni, a w długotrwałym bakteryjnym zapaleniu zatok, antybiotykoterapia musi trwać od 7 do 10 dni. Warto zdawać sobie sprawę, że przewlekłe zapalenie zatok, może grozić powikłaniami w postaci m.in. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego niezwykle ważne jest w przypadku odczuwania dolegliwości ze strony zatok skonsultowanie się ze specjalistą w dziedzinie laryngologii.